Aumenta-lo tamaño do texto Voltar ó tamaño orixinal do texto Reduci-lo tamaño do texto

Visit Pontevedra - Turismo Pontevedra

Pontevedra, a capital das Rías Baixas

Visit Pontevedra - Turismo Pontevedra

Pontevedra, a capital das Rías Baixas

Visit Pontevedra - Turismo Pontevedra

Pontevedra, a capital das Rías Baixas

Visit Pontevedra - Turismo Pontevedra

Pontevedra, a capital das Rías Baixas

Visit Pontevedra - Turismo Pontevedra

Pontevedra, a capital das Rías Baixas

Visit Pontevedra - Turismo Pontevedra

Pontevedra, a capital das Rías Baixas

« »
 

Ponteverán 2012: Festas de Pontevedra

Programa de actividades das Festas da Peregrina de Pontevedra 2012




XX Festival Internacional de Jazz & Blues
Do martes 17 ao domingo 22 de Xullo


Martes 17 de xullo

12.30 Jazz pola rúa: Street Band
20.00 Jazz pola rúa: Street Band
22.30 End of an Era
Praza do Teucro

Mércores 18 de xullo

11.00 Obradoiro PonteJazz: Philip Dizack, Eden Landin, Concoran Holt e John Davis
Antigo conservatorio
12.30 Jazz pola rúa: Street Band
20.00 Jazz pola rúa: Street Band
22.30 Javier Pereiro Quinteto
Praza do Teucro

Xoves 19 de xullo

11.00 Obradoiro PonteJazz: Philip Dizack, Eden Landin, Concoran Holt e John Davis
Antigo conservatorio
22.30 Concerto de Joshua Redman con The Bad Plus
Praza da Ferraría

Venres 20 de xullo

11.00 Obradoiro PonteJazz: Philip Dizack, Eden Landin, Concoran Holt e John Davis
Antigo conservatorio
22.30 Concerto de Sharrie Williams
Praza da Ferraría

Sábado 21 de xullo

11.00 Obradoiro PonteJazz: Philip Dizack, Eden Landin, Concoran Holt e John Davis
Antigo conservatorio
22.30 Concerto de keb´ Mo´
Praza da Ferraría

Domingo 22 de xullo

11.00 Obradoiro PonteJazz: Philip Dizack, Eden Landin, Concoran Holt e John Davis
Antigo conservatorio
22.30 Concerto de Ninety, con Stefon Harris, Nicholas Payton e David Sánchez
Praza da Ferraría

Festas de Santiaguiño do Burgo
Do Luns 23 ao xoves 26 de xullo

Luns 23 de xullo

11.30 Pasarrúas polo barrio do Burgo a cargo do grupo de gaitas Os Alegres
22.30 Verbena no recinto feiral: Garibaldi

Martes 24 de xullo

11.30 Pasarrúas polo barrio do Burgo a cargo do grupo Xoldra
20.00 Procesión polo barrio do Burgo para recoller as uvas e o millo, coa participación do grupo de gaitas e danza Dolmen
22.30 Verbena no recinto feiral: orquestras Chicago e D´Diseño

Mércores 25 de xullo

10.00 XVI Maratón Popular Santiago Peregrino do Burgo
Saída da Ponte do Burgo, avenida de Domingo Fontán e A Xunqueira do Vao
11.30 Pasarrúas polo barrio do Burgo a cargo do grupo Chouteira
12.30 Procesión e concerto da Banda Música de Pontevedra
22.30 Verbena no recinto feiral: Marbella e Nebraska
24.00 Fogos de artificio na beira do río (entre a Ponte do Burgo e a ponte de Santiago)

Xoves 26 de xullo

20.00 XIV Festa Homenaxe ás Persoas Maiores
Gaiteiros “Os de Algures”
Teatro Principal

Cinema na Lúa
Do mércores 25 de xullo ao domingo 29 de xullo


Mércores 25 de xullo.
23.00 Película: Avatar
Aventura
Praza da Pedreira

Xoves 26 de xullo
23.00 Película: Doentes
Drama.
Praza da Pedreira

venres 27 de xullo.
23.00 Película: Valor de Ley
Western
Praza da Pedreira

Sábado 28 de xullo
23.00 Película: Pérez II, o Ratiño dos teus soños
Animación
Praza da Pedreira

Domingo 29 de xullo.

23.00 Película: Nocturna
Animación
Praza da Pedreira

Festixeve 2012
Sábado 28 e domingo 29 de xullo

Campo de Vilar de Fragoso, Santo André de Xeve
Sábado 28 de xullo

22.30 Concerto de: Banda da Balbina
Festicultores Troupe “Os Sadomusiquistas”
Compañía do Ruído

Domingo 29 de xullo

17.00 Xogos populares
20.00 Actuacións: Pesdelán

Venres 27 de xullo


Cantos de Taberna
21.00 Os Sustos de Couso, Maravallada
Tabernas do centro histórico (prazas da Peregrina, Leña e Verdura)

Venres 27 e sábado 28
Concerto bandas tributo

venres 27 de xullo

22.30 Recinto feiral
Rif-Raf, Iron What, Stingers

Sábado 28 de xullo

22.30 Recinto feiral
The Grave Dolls, Brothers in Band, Zen Garden

Promove Produocio e Eventos III Milenio
Venda anticipada ( www.mercaticket.com, www.servinova.com, www.ticketmaster.es).

Do luns 30 de xullo ao venres 3  de agosto
15 Bolos

Luns 30 de xullo

21.30 Actuación de La Casa de los Ingleses
Praza da Verdura
22.30 Concerto de Vortex
Praza do Teucro

Martes 31 de xullo


21.30 Concerto de Paquebote
Praza da Verdura
22.30 Actuación de Solfabirras
Praza do Teucro

Mércores 1 de agosto

21.30 Actuación de Skirl
Praza da Verdura
22.30 Concerto de All Less One
Praza do Teucro

Xoves 2 de agosto

21.30 Concerto de Debuxos Reanimados
Praza da Verdura
22.30 Actuación de Meigha
Praza do Teucro

Venres 3 de agosto

21.30 Actuación de Voltage e La Maldita
Praza da Verdura
22.30 Concerto de Que Desilusión e PDA
Praza do Teucro

Animatrón 2012
Do martes 31 de xullo ao venres 3 de agosto

No parque das palmeiras
18.00 a 21.00 Actividades de animación, ludoteca Constrúe a túa Cidade 4, inchables,
disco infantil, actuacións: home orquestra, circo escarranchado, pallasos.

Obradoiros temáticos distintos cada día: día da prehistoria, lanzamento de pedras, poñerlle o rabo ao dinosauro, maquillaxe cavernícola globoflexia prehistórica, pintura rupestre.
Olimpíadas 2012: golf, diana de béisbol, lanzamento de xavelina, diploma olímpico e tarxeta olímpica, maquillaxe.
Día dos xoguetes crea e xoga: viseiras de verán, pelotas, xincana de xogos, encesta-cortiza, maquillaxe.
Día dos piratas: lanzamento de balas de canón, globoflexia pirata, gorros piratas, tatuaxes piratas e á abordaxe.

Xoves 2 de agosto


Mostra Internacional de Danzas do Mundo

19.00 Pasarrúas de Meiramar-Axóuxeres (Galiza)
Azov Cossaks (Rusia)
Barscarsija (Bosnia-Herzegovina)
Rúas e prazas do centro histórico

21.00 Mostra Internacional de Danzas do Mundo

Meiramar-Axóuxeres (Galiza)
Azov Cossaks (Rusia)
Barscarsija (Bosnia-Herzegovina)
Teatro Principal
Prezo: 6 €

III Festival Internacional de Animación de Rúa
Do martes 7 ao xoves 9 de agosto

ITINERANTA´12
Prazas e rúas do centro histórico

Martes 7 de agosto

21.00 Scura Splats (Valencia): Macroscopi
Troula Animación (Pontevedra): Moulin Rouge

Mércores 8 de agosto
21.00 Scura Splats (Valencia): Marcianets 21
k de Calle (Zaragoza): Rainbow Invaders
Remue Menage (Francia): Les Fous Volants

Xoves 9 de agosto
21.00 k de Calle (Zaragoza): The Recyklantex
Remue Menage (Francia): La Fabrique a Delices
Xip Xap (Lleida): Rum-Rum Trasto Karts

Festas da Peregrina
Do sábado 11 ao domingo 19 de agosto

Sábado 11 de agosto

12.00 Lectura do pregón desde a balconada do Pazo de Mugartegui e foguete de inicio das festas.
12.30 Pasarrúas a cargo das agrupacións folclóricas: Andaina, Os Alegres de Mourente, Os Trazantes de Tenorio, Foula, Os de Algures, Duos Pontes e Celme.
12.45 Traslado da carroza procesional para a ofrenda floral desde a praza de Mugartegui ata o santuario da Virxe Peregrina.
13.00 Pasarrúas a cargo da charanga Apeles
13.15 Actuación nas prazas do centro histórico das agrupacións folclóricas: Andaina, Os Alegres de Mourente, Os Trazantes de Tenorio, Foula, Os de Algures e Celme.
14.00 Entrega dos premios Amigos de Pontevedra
18.00 Pasarrúas a cargo da charanga Apeles

22.30 Actuación de Malkeda + Barón Rojo + Obús
Praza de España

24.00 Verbena
Orquestras: Quinta Avenida e Mediterráneo
Gran Vía de Montero Ríos
24.00 Fogos de artificio
Peirao das Corvaceiras

Domingo 12 de agosto

12.00 Misa de pontifical no santuario da Virxe Peregrina
13.00 Actuación nas prazas da cidade do grupo Os Alegres
13.30 Pasarrúas a cargo da charanga Apeles
18.00 Pasarrúas a cargo da charanga Apeles
21.00 Procesión da Virxe Peregrina e danza gremial de cintas, século XVIII
Praza da Peregrina

22.30 Concerto Maldita Nerea
Praza de España

24.00 Verbena na Gran Vía de Montero Ríos: orquestras Alcotán de Vigo e Ciudad de Pontevedra
Luns 13 de agosto
12.00 Festival Internacional de Percusión “FIP PONTEVEDRA”
Concerto de Marimba
Praza da Peregrina
12.15 Pasarrúas a cargo da charanga Apeles
13.00 Actuación do grupo Xoldra nas prazas e rúas da cidade
18.00 Pasarrúas a cargo da charanga Apeles
19.30 Festival Internacional de Percusión “FIP PONTEVEDRA”
Obradoiro infantil de percusión
Praza do Teucro
20.00 Festival Internacional de Percusión “FIP PONTEVEDRA”
Amores Grup de Percussió, Concerto didáctico
Praza do Teucro

21.00 Concerto man a man
Banda de Música de Pontevedra e Banda de Música de Salcedo
Praza da Ferraría

21.00 Teatro Arume
Melocotón en Almíbar
Teatro Principal

22.30 Concerto de la Oreja de Van Gogh
Praza de España

24.00 Verbena
Orquestra Isla de Vigo
Gran Vía de Montero Ríos:

Martes 14 de agosto

11.30 Pasarrúas a cargo da charanga Apeles
12.00 Festival Internacional de Percusión “FIP PONTEVEDRA
Concerto de alumnos do conservatorio profesional de música Manuel Quiroga
Praza da Peregrina
13.00 Actuación do grupo Os de Mourente nas prazas e rúas da cidade
18.00 Pasarrúas a cargo da charanga Apeles
19.00 Festival Internacional de Percusión “FIP PONTEVEDRA”
Obradoiro para batucar, (importante traer instrumento percusivo)
Praza da Ferraría

19.30 Teatro infantil:
Títeres Tres Globos
"O Parrulo Feo"
Praza do Teucro

21.00 Festival Internacional de Percusión “FIP PONTEVEDRA”
Concerto de: Rastrexos Project e Romain Kuonen
Praza da Ferraría

22.30 Concerto de Rosana
Praza de España

24.00 Verbena
Orquestras Hiroshima e Calibre
Gran Vía de Montero Ríos:

Mércores 15 de agosto - Santa María

11.30 Partidas simultáneas de xadrez
Escola de Xadrez Pontevedra
Avenida de Santa María
12.00 Festival Internacional de Percusión “FIP PONTEVEDRA”
Concerto de música étnica
Praza da Peregrina
12.15 Actuación do grupo Os Alegres nas prazas e rúas da cidade.
12.30 Misa solemne e procesión de Santa María
13.00 Pasarrúas a cargo da charanga Apeles
13.30 Concerto da Banda de Música de Salcedo
Avenida de Santa María
17.15 Xogos e tradicións populares
Avenida de Santa María
18.00 Pasarrúas a cargo da charanga Apeles
19.00 Festival Internacional de Percusión “FIP PONTEVEDRA”
Obradoiro para batucar, (importante traer instrumento percusivo)
Praza da Ferraría

19.30 Teatro infantil:
Viravolta Títeres
Varietés
Praza do Teucro
21.00 Festival Internacional de Percusión “FIP PONTEVEDRA
Concerto de: Odaiko Pecussion Group e Amigos
Praza da Ferraría

22.30 Concerto de Treixadura e Cantigas e Agarimos
Praza de España

23.00 Verbena de San Roque:
Orquestra Cosmos de Luxe
Praza do Gremio de Mareantes
24.00 Verbena
Orquestra Formas
Gran Vía de Montero Ríos:
24.00 Espectáculo pirotécnico
Peirao das Corvaceiras

Xoves 16 de agosto - San Roque

11.30 Pasarrúas a cargo da charanga Apeles
12.00 Actuación do grupo Xoldra nas prazas e rúas da cidade
18.00 Pasarrúas a cargo da charanga Apeles
19.00 Concerto de San Roque: Banda de Música de Pontevedra
Praza Irmáns Pazó
19.30 Actuación de Pedro Volta
Soños Abraiantes
Praza do Teucro
20.00 Misa solemne na Basílica de Santa María e procesión de San Roque. Madamitas
21.00 Exhibición de bailes de salón
Club de Baile Pasos Baile-Galicia
Praza da Ferraría

22.30 Concerto de Máxima FM
Praza de España

24.00 Verbena
Orquestra Embajadores
Gran Vía de Montero Ríos

Venres 17 de agosto

12.15 Pasarrúas a cargo da charanga Apeles
13.00 Actuación do grupo Os Alegres nas prazas e rúas da cidade
18.00 Pasarrúas a cargo da charanga Apeles
19.00 Exhibición de Taekwondo
Praza da Peregrina

19.30 Teatro infantil:
Barafunda Animación
Pepiña, Maruxiña Quere Voar
Praza do Teucro

21.00 Trío Vaamonde, Lamas e Romero + Banda de Música de Pontevedra
Praza da Ferraría

22.30 Concerto de: Kepa Junquera e Xosé Manuel Budiño
Praza de España

24.00 Verbena :
Orquestras Atlanta de Vigo e Talismán
Gran Vía de Montero Ríos

Sábado 18 de agosto


12.00 Pasarrúas a cargo da Charanga Apeles
12.30 Cantos de Tabernas
Maravallada, Os Sustos de Couso, Avelaíña

Tabernas do centro histórico (praza de Valentín García Escudero, Isabel II, praza da Peregrina, Verdura e Leña)
13.00 Pasarrúas do grupo Chouteira
18.00 Pasarrúas a cargo da Charanga Apeles
19.00 Batalla de Flores
Rúas Loureiro Crespo, Cobián Areal, Uxío Novoneira e Eduardo Pondal.

21.00 Festival infantil:
Brincabolechas
Praza de España


21.00 Festival de corais
Asociación Cultural Polifónica de Barro (Pontevedra), Grupo Voces Amigas de Mourente (Pontevedra), Coral Polifónica do Casino de Carballiño, Coral Polifónica O Chopo (Pontevedra), Coral Baiona La Real e Coral Airiños de Campañó (Pontevedra)
Praza da Ferraría

21.15 Cantos de Tabernas
Maravallada, Os Sustos de Couso, Avelaíña
Tabernas do centro histórico (praza de Valentín García Escudero, Isabel II, praza da Peregrina, Verdura e Leña)

24.00 Verbena :
Orquestras Escarlata e Agarimo
Gran Vía de Montero Ríos

Domingo 19 de agosto

12.15 Pasarrúas a cargo da charanga Apeles e do grupo Os Alegres
12.30 Cantos de Tabernas
Pedra Borneira, Son da Vila, Os Muiñeiros do Sarela
Tabernas do centro histórico (praza de Valentín García Escudero, Isabel II, praza da Peregrina, Verdura e Leña)
18.00 Pasarrúas a cargo da charanga Apeles

19.30 Teatro infantil:
Títeres Cascanueces
"A Rúa das Pantasmas"
Praza do Teucro


21.00 Festival de corais
Actuación de: Coral Polifónica do Centro Cultural a Merced de Chaín (Gondomar), Coral Alameda do Fogar do Maior (Pontevedra), asociación coral Coro Cantares das Burgas de Cuntis, Coral Bella Helenes (Pontevedra)
Praza da Ferraría

21.15 Cantos de Tabernas
Pedra Borneira, Son da Vila, Os Muiñeiros do Sarela
Tabernas do centro histórico (praza de Valentín García Escudero, Isabel II, praza da Peregrina, Verdura e Leña)

22.30 Concerto do Dúo Dinámico
Praza de España

24.00 Verbena:
Orquestra Canela de Vigo e Oro Negro
Gran Vía de Montero Ríos
24.00 Fogos de artificio
Peirao das Corvaceiras

Xoves 23 de agosto


XII Festa do Demo
12.30 Saída do Demo e do seu séquito dos Arcos de San Bartolomeu para percorrer as rúas e prazas do centro histórico.
20.00 A comitiva do Demo volve percorrer a cidade facendo burlas, xogos e trasnadas.
21.00 Concerto de San Bartolomeu ofrecido pola Banda de Música de Salcedo na praza de José Martí
21.30 Foliada do Demo con: Alvariza e Os Chichisos. Praza do Teucro

XIII Feira Franca
Do venres 31 de agosto e sábado 1 de setembro

Avance do programa:

venres 31 de agosto,
véspera da XIII Feira Franca
18.30 Pregoeiros a cabalo anunciarán a feira nas prazas do centro histórico
19.30 Pasarrúas de grupos de música, teatro, malabares
21.00 Acto de apertura da XIII Feira Franca. Espectáculo de música, teatro, pirotecnia

Sábado 1 de setembro,
dia da XIII Feira Franca
11.00 Apertura do mercado medieval e dos postos de venda de alimentación
12.00 Desfile do transporte do viño a cargo da Asociación Recreativa de Xeve. Saída dos arredores do Convento de Santa Clara ata a praza da Peregrina
Durante toda a xornada haberá actuacións musicais e teatrais nas prazas, demostracións de oficios tradicionais, exhibicións de cetraría, obradoiros infantís, obradoiros de xogos tradicionais, etc.
17.30 e 20.00 Torneo medieval
Praza de touros

Outras Actividades

Exposición “Do Final e do Comezo”
Do 14 de xuño ao 2 de setembro
De martes a venres de 17.00 a 21.00 horas
Sábados de 11.00 a 14.00 horas e de 17.00 a 21.00 horas
Domingos e festivos de 11.00 a 14.00 horas
Sala de exposicións do Pazo da Cultura

Feira de artesanía e deseño "Chalana"
Do 18 de xullo ao 4 de agosto
De 11.00 a 14.00 e de 19.00 a 23.00 horas
Praza de Ourense

XIV Curso Internacional de Cerámica Contemporánea
Do 30 de xullo ao 4 de agosto
De 09.30 a 13.30 e de 16.00 a 19.30 horas
Balconada Recinto Feiral

XXII Feira do Mel
DO 11 AO 19 de agosto

De 10.30 a 14.00 e de 17.30 a 22.00 horas
Organizan: Concello de Pontevedra, CCU Zona Monumental e Asociación de Apicultores de Pontevedra
Rúa Serra e César Boente



12/07/2012

Visit Pontevedra